Apartament w Marbelli kosztuje w listopadzie 2026 roku średnio (mediana) 690 000 €, czyli około 5 900 €/m². Wynika to z 1253 mieszkań, penthouse’ów i studiów na sprzedaż w naszym katalogu w tej gminie. Kwota ta jednak mocno się zmienia w zależności od strefy i liczby sypialni: od około 3 500 €/m² w Reserva de Marbella do ponad 7 000 €/m² w Puerto Banús i na Milla de Oro.
W tym przewodniku sprawdzamy, ile kosztuje mieszkanie w Marbelli w zależności od metrażu i strefy, jak wypada na tle sąsiednich gmin, jakie koszty trzeba doliczyć do ceny i jakie kroki podejmuje zagraniczny kupujący.
Ile kosztuje apartament w Marbelli w 2026 roku?
Wielkość mieszkania ma większe znaczenie niż jakikolwiek inny czynnik. Mieszkanie z dwiema sypialniami, najczęściej oferowane na sprzedaż, kosztuje około 585 000 €, a przy trzech sypialniach mediana rośnie do 825 000 €. Studia są rzadkością: w całym katalogu jest ich zaledwie 15, a ich mediana wynosi około 300 000 €.
| Sypialnie | Oferty | Cena mediana |
|---|---|---|
| 1 sypialnia | 75 | 370 000 € |
| 2 sypialnie | 515 | 585 000 € |
| 3 sypialnie | 502 | 825 000 € |
| 4 lub więcej sypialni | 146 | 1 497 000 € |
Dane: apartamenty, penthouse’y, dupleksy i studia na sprzedaż w gminie Marbella w katalogu EVS PROPERTY GROUP, listopad 2026. Są to ceny ofertowe, a nie ceny transakcyjne.
Ceny mieszkań w Marbelli według stref
W obrębie Marbelli cena za metr kwadratowy między poszczególnymi strefami różni się niemal dwukrotnie. Poniższa tabela obejmuje strefy, w których w naszym katalogu jest co najmniej 15 apartamentów na sprzedaż.
| Strefa | Oferty | Cena mediana | €/m² (mediana) |
|---|---|---|---|
| Nueva Andalucía | 293 | 649 000 € | 5 658 € |
| Puerto Banús | 137 | 895 000 € | 7 456 € |
| Elviria | 105 | 615 000 € | 5 287 € |
| Milla de Oro | 88 | 1 242 500 € | 7 116 € |
| San Pedro de Alcántara | 75 | 620 000 € | 5 134 € |
| Altos de los Monteros | 37 | 675 000 € | 4 223 € |
| Guadalmina Alta | 26 | 515 000 € | 3 964 € |
| Cabopino | 23 | 799 000 € | 4 944 € |
| Reserva de Marbella | 18 | 362 500 € | 3 467 € |
| Aloha | 15 | 555 000 € | 5 070 € |
| Sierra Blanca | 15 | 999 000 € | 6 463 € |
| Nagüeles | 15 | 765 000 € | 4 667 € |
| Marbella (wszystkie apartamenty) | 1 253 | 690 000 € | 5 913 € |
Najdroższe pod względem ceny za metr kwadratowy są Puerto Banús, Milla de Oro i Sierra Blanca, a najtańsze Reserva de Marbella, Guadalmina Alta i Altos de los Monteros. Połowa apartamentów w Marbelli ma cenę ofertową między 4 500 a 7 800 €/m².
Którą strefę Marbelli wybrać na zakup mieszkania?
- Puerto Banús i Milla de Oro: port jachtowy, sklepy i pierwsza linia brzegowa między Marbellą a Puerto Banús. To najdroższa i najbardziej poszukiwana okolica pod drugi dom i wynajem.
- Nueva Andalucía: dolina golfa, za Puerto Banús. To strefa z największą ofertą apartamentów i cenami nieco poniżej średniej dla Marbelli.
- San Pedro de Alcántara: miejscowość z własnym życiem przez cały rok, ze szkołami i usługami. Pasuje rodzinom i osobom, które przyjeżdżają tu mieszkać, a nie tylko na wakacje.
- Elviria, Cabopino i strefa wschodnia: osiedla przy szerokich plażach, spokojniejsze, z niższą ceną za metr kwadratowy niż na zachodzie.
- Reserva de Marbella, Altos de los Monteros i Guadalmina Alta: najniższe ceny za metr kwadratowy w tabeli, często z widokiem, ale za cenę większej zależności od samochodu.
Marbella na tle sąsiednich gmin
Jeśli budżet nie wystarcza na Marbellę, sąsiednie wybrzeże oferuje podobne mieszkania za znacznie mniej. Według naszego raportu rynkowego z listopada 2026 (wszystkie nieruchomości mieszkalne, nie tylko apartamenty) metr kwadratowy w Marbelli jest najdroższy na Costa del Sol.
| Gmina | €/m² (mediana) | Cena mediana |
|---|---|---|
| Marbella | 6 053 € | 950 000 € |
| Benahavís | 5 635 € | 995 000 € |
| Fuengirola | 5 314 € | 549 000 € |
| Estepona | 4 825 € | 625 900 € |
| Ojén | 4 338 € | 771 000 € |
| Mijas | 4 317 € | 549 000 € |
Estepona i Mijas to najczęstsze alternatywy dla osób, które chcą mieszkać blisko Marbelli i płacić o 20–30% mniej za metr kwadratowy. Wszystkie gminy porównujemy w naszym przewodniku po najlepszych strefach do zakupu na Costa del Sol.
Jakie są koszty zakupu apartamentu w Marbelli?
Do ceny trzeba doliczyć podatki i koszty zakupu. Na rynku wtórnym płaci się ITP (impuesto de transmisiones patrimoniales, podatek od czynności cywilnoprawnych) obowiązujący w Andaluzji, w wysokości 7%, a przy nowych inwestycjach 10% IVA (hiszpański VAT) plus 1,2% AJD (actos jurídicos documentados, podatek od dokumentów prawnych). Wraz z opłatami notarialnymi, rejestrowymi (Registro de la Propiedad, hiszpańska księga wieczysta) i kosztami gestoría (biura załatwiającego formalności) całość wynosi około 7,5–8% na rynku wtórnym i 12% przy nowych inwestycjach.
Przykład: przy mieszkaniu z rynku wtórnego za 585 000 €, czyli medianie dla dwóch sypialni, ITP wynosi 40 950 €. Omawiamy to pozycja po pozycji w naszym przewodniku po kosztach zakupu.
Jak kupić mieszkanie w Marbelli jako cudzoziemiec
Cudzoziemiec kupuje w Marbelli na tych samych zasadach i z tymi samymi podatkami co Hiszpan. Typowe kroki są następujące:
- Uzyskać NIE, czyli numer identyfikacyjny cudzoziemca (número de identificación de extranjero), którego wymagają notariusz, bank i urząd skarbowy (Hacienda).
- Otworzyć rachunek w hiszpańskim banku i, w razie potrzeby, wystąpić o kredyt hipoteczny: nierezydentom banki zwykle finansują mniejszy procent ceny.
- Sprawdzić mieszkanie: nota simple z Registro (odpis z księgi wieczystej), zadłużenie wobec wspólnoty właścicieli (comunidad de propietarios) i podatek od nieruchomości IBI, licencje oraz stan osiedla.
- Podpisać rezerwację i contrato de arras (umowę przedwstępną), zwykle z zadatkiem w wysokości 10%.
- Podpisać escritura (akt notarialny) przed notariuszem, zapłacić podatki i wpisać zakup do Registro.
Jak wybrać biuro nieruchomości w Marbelli?
W Marbelli działają setki agencji i wiele z nich reklamuje te same mieszkania. Warto wybrać taką, która zna konkretną okolicę, mówi w Twoim języku, pokaże Ci realne ceny na danym osiedlu i będzie Ci towarzyszyć aż do notariusza. W EVS PROPERTY GROUP obsługujemy klientów po hiszpańsku, angielsku i rosyjsku z naszego biura w Benalmádenie.
Podsumowanie
Apartament w Marbelli w 2026 roku kosztuje od około 370 000 € przy jednej sypialni, a w Puerto Banús czy na Milla de Oro z łatwością przekracza milion. Dobry wybór strefy może obniżyć cenę za metr kwadratowy niemal o połowę. Jeśli szukasz mieszkania w Marbelli, podaj nam swój budżet, a pokażemy Ci, co jest teraz dostępne.
Najczęściej zadawane pytania
Czy w Marbelli można kupić tanie mieszkanie?
Trudno: tylko około 40 z 1253 apartamentów w naszym katalogu w Marbelli ma cenę poniżej 300 000 €, a prawie żaden nie schodzi poniżej 100 000 €. Przy ograniczonym budżecie lepiej sprawdzą się Manilva, Casares lub okolice w głębi lądu.
Ile kosztuje mieszkanie z 2 sypialniami w Marbelli?
Mediana wynosi 585 000 € w listopadzie 2026, przy dużych różnicach między strefami: mniej w Reserva de Marbella czy Guadalmina Alta, a znacznie więcej w Puerto Banús.
Która strefa Marbelli jest najtańsza do zakupu?
Pod względem ceny za metr kwadratowy: Reserva de Marbella (około 3 500 €/m²), Guadalmina Alta (około 4 000 €/m²) i Altos de los Monteros (około 4 200 €/m²), według naszego katalogu.
Czy cudzoziemiec może kupić apartament w Marbelli?
Tak. Nie ma ograniczeń ze względu na narodowość: wystarczy NIE, rachunek bankowy w Hiszpanii i zapłata tych samych podatków co hiszpański kupujący.
Ile podatków trzeba zapłacić przy zakupie w Marbelli?
7% ITP na rynku wtórnym lub 10% IVA plus 1,2% AJD przy nowych inwestycjach, a do tego opłaty notarialne i rejestrowe.
Co dalej? Po lekturze najbardziej przyda się spojrzenie na prawdziwy rynek: zajrzyj do nieruchomości według miast albo napisz nam na WhatsApp, czego szukasz — okolica, budżet, terminy — a przygotujemy dla Ciebie dopasowany wybór, bez zobowiązań.
Może się też przydać: sprzedaż nieruchomości inwestowanie na Costa del Sol bezpłatna wycena miesięczny raport cen



