Lokakuu toi uuden ennätyksen: vuokrataso Málagan maakunnassa nousi 18,8 euroon neliömetriltä kuukaudessa, mikä on 6,8 % enemmän kuin lokakuussa 2025. Tiedot ovat idealistan viimeisimmästä hintaraportista. Maakunnan nousu ylittää sekä Espanjan keskiarvon (5,6 %) että Andalusian keskiarvon (6,3 %), ja Málaga on edelleen Espanjan kolmanneksi kallein maakunta vuokrata asunto, vain Madridin ja Baleaarien jäljessä.
Lyhyellä aikavälillä tilanne on kuitenkin toinen: viimeisen vuosineljänneksen aikana maakunnan vuokrat ovat nousseet vain 0,2 % ja viimeisen kuukauden aikana 0,1 %. Nopeiden nousujen jälkeen vuoden ensimmäisellä puoliskolla Málagan rannikon vakituisen asumisen vuokramarkkina on siirtynyt ennätystasolla tasannevaiheeseen.
Paljonko vuokra maksaa Costa del Solin eri kunnissa?
Taulukossa yhdistyvät idealistan julkaisema keskimääräinen vuokrataso lokakuussa 2026 ja kunkin kunnan neliöhinnan keskiarvo (euroa neliömetriltä) EVS PROPERTY GROUPin valikoiman asunnoille. Näiden perusteella laskimme 80 m²:n asunnon kuukausivuokran sekä likimääräisen bruttotuoton, jonka ostaja saisi vuokraamalla asunnon pitkäaikaisesti.
| Kunta | Vuokra loka 2026 (€/m² kuukaudessa) | Vuosimuutos | 80 m²:n asunto (€ kuukaudessa) | EVS:n myyntihinta (€/m²) | Bruttotuotto |
|---|---|---|---|---|---|
| Marbella | 23,5 | +9,1 % | 1 880 | 6 049 | 4,7 % |
| Ojén | 23,0 | +4,7 % | 1 840 | 4 338 | 6,4 % |
| Benahavís | 21,3 | -1,8 % | 1 704 | 5 635 | 4,5 % |
| Estepona | 20,8 | +8,2 % | 1 664 | 4 803 | 5,2 % |
| Torremolinos | 18,2 | +4,0 % | 1 456 | 4 468 | 4,9 % |
| Fuengirola | 17,5 | +5,8 % | 1 400 | 5 330 | 3,9 % |
| Benalmádena | 17,4 | +5,7 % | 1 392 | 4 569 | 4,6 % |
| Mijas | 16,9 | +8,1 % | 1 352 | 4 316 | 4,7 % |
| Málaga capital | 16,7 | +5,4 % | 1 336 | 4 977 | 4,0 % |
| Manilva | 13,8 | +2,2 % | 1 104 | 3 398 | 4,9 % |
| Málagan maakunta | 18,8 | +6,8 % | 1 504 | 4 744 | 4,8 % |
Lähteet: vuokrat, idealista (lokakuu 2026). Myyntihinta: EVS PROPERTY GROUPin valikoiman pyyntihintojen mediaani neliömetriä kohti 3. marraskuuta 2026; maakuntarivillä koko Costa del Sol. Bruttotuotto on vuosivuokra jaettuna ostohinnalla, ennen veroja, yhtiövastiketta (comunidad de propietarios eli taloyhtiö), kiinteistöveroa (IBI, impuesto sobre bienes inmuebles), vakuutuksia ja vuokralaisettomia jaksoja.
Missä vuokrat nousevat eniten Costa del Solilla?
Markkinaa vetää rannikon länsiosa. Marbella, jossa vuokra on 23,5 €/m², on maakunnan kallein kunta ja samalla yksi niistä, joissa vuokrat ovat nousseet vuodessa eniten, 9,1 %. Perässä seuraavat Estepona (+8,2 %) ja Mijas (+8,1 %), joissa ulkomaalaisten asukkaiden ja etätyöntekijöiden kysyntä on kasvanut voimakkaasti.
Toisessa ääripäässä Benahavís on ainoa suuri rannikkokunta, jossa vuokrat laskevat (-1,8 %), ja Manilvassa nousua on vain 2,2 %. Pääkaupungissa vuokra yltää 16,7 €/m²:iin ja uuteen historialliseen ennätykseen, mutta nousuvauhti (+5,4 %) on jo maakunnan keskiarvoa hitaampi.
Miksi markkina on hidastunut viime kuukausina?
Useissa kunnissa vuokrat ovat jo kesän huippulukemien alapuolella: Marbellassa huippu oli heinäkuussa 23,9 €/m² ja Esteponassa syyskuussa 21,1 €/m². Kun vuokrat vievät hyvin suuren osan paikallisista palkoista, varaa jatkaa nousua samaa vauhtia on vähemmän. Lisäksi voimaan on tullut uusi lainsäädäntökehys: lokakuun asetus rajoittaa voimassa olevien sopimusten vuosittaisen tarkistuksen 2 %:iin vuoden 2027 loppuun asti, kunhan parlamentin alahuone (Congreso) vahvistaa asetuksen 12. marraskuuta.
On hyvä muistaa, että idealistan indeksi mittaa uusien ilmoitusten pyyntihintoja. Heinäkuusta 2026 alkaen se jättää pois kausivuokrauksen ja lomavuokrauksen, joten se kuvaa vakituisen asumisen markkinaa. Jos sinulla on jo voimassa oleva vuokrasopimus, vuokrasi ei nouse indeksin mukana.
Minkä tuoton ostaminen vuokrattavaksi antaa nyt Costa del Solilla?
Kun vuokrat ovat ennätyskorkealla ja ostohinnatkin korkeita, pitkäaikaisen vuokrauksen bruttotuotto rannikolla on useimmissa kunnissa 4–5 %, eli alle idealistan koko Espanjalle laskeman 6,2 %:n. Eniten painaa sisäänostohinta: missä ostaminen on suhteellisen edullista vuokratasoon nähden, laskelma paranee.
- Ojén ja Estepona erottuvat edukseen, bruttotuotot 6,4 % ja 5,2 %: korkeat vuokrat kohtuulliseen ostohintaan nähden.
- Torremolinosissa ja Manilvassa tuotto on noin 4,9 %, ja sisäänostohinnat ovat alhaisempia kuin muualla rannikolla.
- Fuengirolassa ja pääkaupungissa tuotto jää noin 4 %:iin: ostohinta on noussut vuokraa nopeammin.
- Marbellassa bruttotuotto on noin 4,7 %; vetovoima perustuu enemmän arvonnousuun ja likviditeettiin kuin vuokratuloon.
Luvut ovat suuntaa-antavia ja bruttolukuja. Nettotuotto jää yleensä yhden tai kahden prosenttiyksikön alemmaksi, kun kulut ja verot on vähennetty, ja yksittäisessä asunnossa siihen vaikuttavat kerros, näkymät, kunto ja taloyhtiö (comunidad). Jos haluat vertailla kuukausittain päivittyviin myyntihintoihin, tutustu Costa del Solin markkinakatsaukseemme.
Mitä tämä tarkoittaa vuokralaisille, vuokranantajille ja ostajille
Asuntoa vuokraavalle syksyn tasannevaihe antaa hieman neuvotteluvaraa, etenkin ilmoituksissa, jotka ovat olleet esillä jo viikkoja. Vuokranantajalle 2 %:n katto voimassa oleviin sopimuksiin tekee entistä tärkeämmäksi asettaa lähtövuokra oikein. Sijoittajaostajalle olennaista on valita kunta ja kohde laskelmien pohjalta, ei otsikoiden suunnan mukaan.
EVS PROPERTY GROUP auttaa sinua laskemaan asunnon todellisen tuoton ennen ostoa kunkin alueen vuokra- ja myyntitietojen avulla. Ota yhteyttä, niin laadimme sinulle räätälöidyn vertailun.
Usein kysyttyä
Paljonko asunnon vuokraaminen maksaa Málagassa vuonna 2026?
Lokakuussa 2026 keskimääräinen vuokra pääkaupungissa on 16,7 €/m² kuukaudessa, joten 80 m²:n asunto maksaa noin 1 340 euroa kuukaudessa. Koko maakunnassa keskihinta nousee 18,8 €/m²:iin, eli noin 1 500 euroon 80 m²:ltä.
Mikä on Costa del Solin kallein kunta vuokrata asunto?
Marbella, jossa vuokra on lokakuussa 2026 23,5 €/m² kuukaudessa. Seuraavina tulevat Ojén (23,0 €/m²) ja Benahavís (21,3 €/m²).
Voiko vuokranantajani nostaa vuokraa yli 2 %?
Real Decreto-ley 29/2026:n mukaan voimassa olevan asuntovuokrasopimuksen vuosittainen tarkistus ei saa ylittää 2 %:a 31. joulukuuta 2027 asti, ellei osapuolten kesken sovita toisin. Asetus on ollut voimassa 8. lokakuuta alkaen, ja sen vahvistamisesta äänestetään 12. marraskuuta.
Kannattaako Costa del Solilla ostaa asunto vuokrattavaksi?
Pitkäaikaisen vuokrauksen bruttotuotto on useimmissa kunnissa noin 4–5 %, ja se ylittää 5 %:n esimerkiksi Esteponan ja Ojénin kaltaisilla alueilla. Ennen ostamista kannattaa laskea nettotuotto asunnon todellisilla kuluilla.
Mitä seuraavaksi? Lukemisen jälkeen hyödyllisintä on tutustua todellisiin markkinoihin: katso kohteet kaupungeittain tai lähetä meille viesti (WhatsApp) ja kerro, mitä etsit – alue, budjetti, aikataulu – niin kokoamme sinulle räätälöidyn valikoiman sitoumuksetta.
Saatat hyötyä myös näistä: kiinteistösi myynti sijoittaminen Costa del Solilla maksuton arvio kuukausittainen hintaraportti



